Facebook Twitter
Advertise HereTarget ShotgunsFWShootShamrockLeathersSIAI TopCushmanInsurance



AAA 27 AAA Recognition

September 1999, the start of the 2000 target year, marked the introduction of the AAA six class classification system to the official ATA rulebook. AAA classification is as follows:

  • 16-yard Singles - 98% and over
  • Doubles – 96% and over

As of the 2013 target year ATA will officially recognize those who have achieved AAA27AAA similar to that of AA27AA. The target requirements will remain the same as AA27AA as will the year-ending yardage requirement of 27. The AAA27AAA recognition is a one time achievement. Shooters will be presented with a certificate and pin for this accomplishment.

For those shooters who meet the requirements for multiple target years; only the first  target year will be recognized for this particular award.

Target Requirements:

MEN & SUB-VETERAN
3,000 SINGLES, 2,000 HANDICAP and 1,000 DOUBLES

LADY I, JUNIOR & JUNIOR GOLD
2,500 SINGLES, 1,500 HANDICAP and 750 DOUBLES

LADY II, SUB-JUNIOR, VETERAN, SENIOR VETERAN
2,000 SINGLES, 1,000 HANDICAP and 500 DOUBLES

Below are the members that have earned the AAA27AAA status dating back to the 2002 target year. If you believe you have met the requirements written above for any previous target year and are not listed please contact the ATA office: info@shootata.com / 618-449-2224

2016

Name   State Category
CODY RENKOSKI NE Men
MICHAEL WENGERD OH Men
DAVID MICHAELIS MN Men
DARRELL FARR CO Men
RACHEL HOPKINS MO Lady 1
ZACHARY WARWEG MN Jr Gold
SAMANTHA FOPPE MO Junior
GARRETT SWEENEY TN Junior
GUNNAR GENS MN Junior
DILLON TOSH TN Junior
MCCALL GROVES AR Junior

 


2015

Name   State Category
JASON FOLVAG ND Men
ROBERT NIHTILA JR MA Men
PATRICK LAMONT MB Men
ALAN SHARP AR Men
SHARRED OAKS UT Junior
CORBIN GRYBOWSKI OK Jr Gold
DREW STROHECKER IL Jr Gold
JAMES POWERS NM Sr. Vet

 


2014

Name   State Category
SCOTT GENS MN Men
SCOTT MCKINNON UT Men
FRED NAGEL SD Men
JASON SEITZ IN Men
TANNER COOPER AR Junior
BRANDON SULLIVAN IN Junior
NOAH WHITE AR Junior
HARDY MUSSELMAN WY Junior Gold

 


2013

Name   State Category
KENT SAKAMOTO CA Men
WILLIAM SERGENT CA Men
CORY DALTON NM Men
BRITT DALTON NM Men
TIM  VARBLE IL Jr Gold
STACY REHOR CO Lady I

 


2012

Name   State Category
ALAN HELFER AK Men
DEVON HARRIS IN Men
PATRICK BILBROUGH MD Men
MIKE GRADY NM Men
ADAM KRZYZANOWSKI PA Men
RODNEY LARSON SD Men
LOGAN MOUNTAIN CA Sub-Jr
BENJAMIN LARSON CO Junior
ANTHONY FORTINO IL Junior

 


2011

Name   State Category
KYLE HAMILTON OH Men
TRAVIS IKSIC WA Men
CODY TANGSRUD ND Junior
STEPHANIE SANDLER PA Women

 


2010

Name   State Category
ZACHARI NANNINI CA Men
ERIC SHROYER IN Men
ANDREW SUDA MI Men
TROY HAVERLY MN Men
JOHN VOLIVA TX Men

 


2009

MEN

Name   State
MIKE HERMAN CO
SCOTT OBENCHAIN CO
ROYCE WHITE KY
RICHARD BULLARD JR NV
ELI WALKER  NV
JOSEPH CHARNIGO OH
ETHAN MCCAULEY OK
CHAD BLANKE WI
MICHAEL HEAD WY

CATEGORIES

Name   State Category
JEREMY DENNY NE Junior
NATHAN HOFER SD Junior


2008

MEN

Name   State
JIMMY HELLER CA
KEVIN WADDELL CA
KENNY KNOTT KY
JAMES CREIGHTON MI

CATEGORIES

Name   State Category
JIM WALKER FL Veteran
GENE MAJERS UT Veteran


2007

MEN

Name   State
ROBERT GRUSZECKI AB
DAVID KELLY CA
CHARLES WOODRUFF ID
RANDY MILLER IL
RON LAMPING IN
DAVID RIDDLE KY
DENNIS WHITLOCK MO
DREW SHAW ON
DONALD NEILSON JR PA
FOSTER BARTHOLOW SD
MICHAEL BURNETTE TN
AARON POLLAK VT
GEORGE HASS WI

CATEGORIES

Name   State Category
CLAYTON HAGEN OR Junior


2006

MEN

Name   State
RICH DAVIS CA
ANDREW MCCLERNON CA
KENNETH BRANDT IA
DANNY MEYNE IA
JIM MAUGHAN ID
KEVIN POLSON KY
DAVID DEITCH MO
STEVEN FULLER MO
JAMES FORSBACH OH
JIM MOODY OK
PETE MARTIN UT
BARRY KEMPER WA

CATEGORIES

Name   State Category
TOMMY SCHULTZ CA Junior
MATTHEW BARTHOLOW SD Junior


2005

MEN

Name   State
JIM WYLLIE CA
FRANK SICK IA
MICHAEL POE MD
BOBBY CHAMBERS MO
DAN CAMPBELL ND
BRAD LECH NE
RICHARD SCHOCH NE
RON CHRISTENSEN NV
CARL CHADWELL OH
CHARLES MORRISON JR TN
SKYLER FAUTIN UT

CATEGORIES

Name   State Category
BRIAN MAHER CT Junior
DUSTIN KLEIN NE Junior
BUDDY MESSER KY Veteran
LOUIE MORGAN OH Veteran
MARVIN SIMS WA Veteran


2004

MEN

Name   State   Name   State
DICK NEWELL AZ   RICH STUNTEBECK MN
RON ALCORIZA CA   CHRIS VENDEL NY
PATRICK MOORE IA   DIRK MECKSTROTH OH
DALE STOCKDALE IA   FRANK BONAIUTO ON
BRYAN STUNTEBECK IA   SHAWN KIRSCH PA
STEVEN JOHNSON IL   STEPHEN OLLOCK PA
JOHN KRAVANEK IL   CHARLES MORRISON TN
KEITH DITTO KY   MIKE FISHER TX
DAVID SHAEFFER JR MD   PATRICK GOTTBERG MN

CATEGORIES

Name   State Category
DEREK STRINGER MT Junior


2003

MEN

Name   State   Name   State
TERRY BILBEY CA   ROBERT SCHEONROCK MI
GARY BONETTI CA   WILLIAM VAN NIEUWENHUYZEN MN
DOUGLAS GUSTAFSON CA   BRAD CASNER MO
WAYNE POFFENBARGER CA   MARK GADBAW MO
THOMAS FORD CT   LARRY MCKINLEY MO
MICHAEL BATTISTA FL   MICHAEL BLAISDELL NH
BILL STUVE IA   ADAM CURTIS NV
MIKE STEARS ID   BRADLEY HEATH NY
STUART WELTON ID   PATRICK STACEY OK
LARRY TAGTMEYER KS   JOEL ETCHEN PA
MIKE MILLER KY   SKIP KLINGER PA
KEVIN PARROTT KY   FRANK PASCOE PA
RONALD COX JR IL   JOE SUDBURY SR UT
RICHARD MUSETTI MI   CLAY FLOYD VA

CATEGORIES

Name   State Category
BRET HAMILTON MO Junior
JESSE MOLSTRE ND Sub-Jr
JESS ANDERSON TX Junior

2002

MEN

Name   State   Name   State
BILL PARSON JR AL   RONALD CARNEAL MO
TIM ROBB AZ   LEO HARRISON I I I MO
DAN BONILLAS CA   RONALD HEDRICK MO
WILLIAM HOFFMAN CA   ROBERT MUNSON ND
MICHAEL MAZZUCCHI CA   FRANK HOPPE NE
DENIS BRINGELSON CO   RICHARD MARSHALL JR NE
CLIFF HAYCOCK CO   BOB METZLER NE
L RAY STAFFORD CO   ROBERT MALMSTEDT NJ
KAY OHYE FL   JERRY PARR NM
T ARVAS JR GA   PATRICK MCCARTHY OH
DEAN BRIGHT IA   DEAN TOWNSEND OH
LARRY BUMSTED IA   DREW WALLER OH
JOHN HUGHES IA   PAUL SHAW ON
DOUG STANEK IA   SCOTT BERKHOUS PA
PHIL THYER IA   KENNETH DARROCH PA
FRANK BENTLEY III IL   STEVEN HUBER PA
FRANK HAYNES IL   TIM REED SD
TAD HORTON IL   MITCHEL LOVELESS I I TN
MIKE JORDAN IL   JOHN HOFFLAND TX
JACK CURRY IN   CHARLES LONG TX
V TANK LUNSFORD IN   RONALD SCHROER TX
HARLAN CAMPBELL JR KS   ROBERT YOUNGBLOOD TX
CHARLES SCHWAB KS   BRENT EPPERSON UT
ROB TAYLOR KS   SEAN HAWLEY UT
BERNARD WANER KS   GERALD DEMULLING WI
RONALD WATSON KS   DAN MURPHY WI
STEVE RICHARDSON KY   JAMES BUTLER WY
KEITH HEEG MI   DARRELL JONES WY
ERIC MUNSON MN   PHIL KINER WY
DEAN NEUMANN MN        


CATEGORIES

Name   State Category
SHON DOYLE II WI Junior
HUBERT JOHNSON IL Veteran
NORA ROSS OH Women
DEBORAH OHYE NEILSON PA Women
CATHY WEHINGER WI Women

2001
(Please request review by ATA Office to be listed for this target year)

Name   State Category
       

2000
(Please request review by ATA Office to be listed for this target year)

Name   State Category
NEIL BURBIDGE AB Men
DAVID VAN ELGORT CA Men
MICHAEL MAZZUCCHI CA Men
BARRY ROACH IL Men
JERRY MURPHY WI Men

 

ClayTargetShirtsNationwideBottomGrand Results BottomTFRenewSIAI Bottom

Amateur Trapshooting Association
1105 East Broadway
P.O. Box 519
Sparta, IL 62286

Phone: 618-449-2224
Fax: 866-454-5198


Youth Trapshooting Program
Phone: 618-449-2224 ext. 110
Fax: 866-454-5198
aim@shootata.com

Trapshooting Hall of Fame
P.O. Box 281
Vandalia, OH 45377

Phone: 937-660-5663
Fax: 937-660-5664